Jak Polacy zarabiają zagranicą i na jakie korzyści mogą liczyć przebywając na obszarze innego państwa

Znalezienie etatu w kraju nie jest banalnym zadaniem, o czym świetnie wiedzą absolwenci. Zresztą nie tylko oni poszukują dobrze płatnego stanowiska, którego piastowanie, oprócz korzyści czysto pieniężnych, przyniesie także dużą satysfakcję. Jeśli poszukiwania znacznie się przedłużają, to wtedy wiele osób myśli o wyjeździe do Niemiec, aby tam zarobkować i rzecz jasna, zamieszkać. Zresztą powodów do zmiany miejsca zameldowania jest więcej – dodatkowym impulsem pozostaje chociażby fakt, że w innym kraju mieszka już część naszej dalszej familii.

business-163870_1280Praca w innym państwie bywa o wiele bardziej dochodowa niż w Polsce. Zycie poza granicami, a zwłaszcza w Europie Zachodniej, pozostaje oczywiście droższe niż u nas. Jednakże wysokość zarobków i tak jest wystarczająca, aby żyć na poziomie i mieć monety nie tylko na codzienne wydatki, ale i na wycieczkę za miasto. Pieniądze zyskują parokrotnie na swojej wartości, jeżeli zostaną przywiezione do Polski i wymienione na złotówki. W wspomniany sposób Polacy utrzymują swoje familie.

W w dni powszednie pracują i mieszkają zagranicą, a zarobione środki finansowe w większości wydają w kraju. Czasami przyjeżdżają do rodzinnego mieszkania na weekend, a niekiedy pojawiają się tylko i wyłącznie na święta. Tak czy inaczej, z powodu braku perspektyw na lepszą przyszłość, pozostałe rozwiązania nie wchodzą w grę, a najmocniej cierpią na tym rozdzielone rodziny – powstało nawet takie sformułowanie jak eurosierota, które dobitnie komentuje omówioną sytuację.

Zwrot podatku z zagranicy jest kolejnym źródłem dochodu rodaka pracującego w innym kraju. Wysokość otrzymanej kwoty jest uzależniona od kilku czynników. Z pewnością zwrot podatku z Irlandii będzie się znacznie różnił od tego przyznanego np. w Holandii. W zależności od konkretnego kraju, należy wypełnić

stosowne dokumenty i załączyć np. oświadczenia, gdzie pojawi się informacja o wysokości ewentualnych dochodów w kraju. Z racji tego, że nie każdy Polak wystarczająco dobrze zna dany język obcy i w związku z tym nie potrafi samodzielnie wypełnić druczka, musi odnaleźć biuro rachunkowe i w ten sposób zlecić wykonanie wybranych zadań bardziej kompetentnym osobom. Jak widać zwrot podatku z zagranicy bywa oczywiście opłacalny dla Polaków, ale trzeba się nieco nachodzić, żeby załatwić wszelkie formalności.

Bywa, że do obcego państwa wylatują całe rodziny i to znów z przyczyn ekonomicznych. Dziecko można bez przeszkód zapisać do przedszkola, w razie utraty pracy można liczyć na rządową pomoc, a służba zdrowia bywa świetnie zorganizowana. Zresztą pracujący zagranicą mogą podać wiele innych powodów, dla których przeprowadzka się opłaca.

Comments are closed