Jak postarać się o zwrot podatku?

Podatnik, jaki w deklaracji PIT wskazywał kwotę podatku, jaka ma być zwrócona, powinien być przede wszystkim cierpliwy. Organ podatkowy powinien szczegółowo sprawdzić treść deklaracji podatkowej, a dopiero po tym dokonać zwrotu. Co ciekawe, przekazanie kwoty może trwać nawet trzy miesiące.

Taki okres trzeba liczyć od daty, w jakiej podatnik przekazał zeznanie podatkowe. Tak naprawdę choć podatnik ma czas na rozliczenie się do 30 kwietnia danego roku, to termin na zwrot podatku nie musi być liczony jako trzy miesiące. Czyli jak weźmiemy termin od końca kwietnia, to w takiej sytuacji te 3 miesiące wypadają 30 lipca. Taka jest prawda, że im szybciej podatnik złoży deklarację organowi podatkowemu, to szybciej zacznie się procedura zwrotu nadpłaty. Podatnik niestety nie wpływa na to, czy zwrot wystąpi po kilku dniach, czy dopiero po 3 miesiącach. Szybszy zwrot nie dotyczy także rodzin wielodzietnych. startup-593341_640

Czasami część organów skarbowych przychyla się do próśb o przyspieszenie zwrotu. Co ciekawe, rozliczenie elektroniczne może sprawić, że przyspieszony będzie termin zwrotu. Dzieje się tak, bo deklaracja automatycznie przesyłana jest do systemów informatycznych organów skarbowych, więc pomijany jest etap przepisywania deklaracji. Nie znaczy to niestety, że termin automatycznie przyspieszy. Przepisy nie określają bowiem tego w ten sposób, że deklaracje elektroniczne mają przyspieszony termin zwrotu podatku. Jak można zobaczyć, jak duży będzie zwrot podatku?

To proste, bo wybrane izby skarbowe udostępniają podatnikom możliwość zobaczenia statusu ich deklaracji, a także realizację zwrotu podatku, a tak więc sprawdź zwrot podatku w ten sposób, by wcześniej wiedzieć, na ile można liczyć pieniędzy. Najlepiej wejść na jeden z takich serwisów wybranej izby skarbowej, wybrać urząd skarbowy, następnie podać numer PESEL/NIP i podać kwotę przychodu. Dzięki temu łatwo można się przekonać, jak prezentuje się ta sprawa w danym urzędzie skarbowym. Zwrot podatku to duża niespodzianka i pokaźny zastrzyk finansowy dla każdej osoby, warto więc postarać się, by go odzyskać.

Comments are closed