Jak przeważnie wygląda współpraca z biurami rachunkowymi, jakie informacje muszą być im przekazywane.

Każdy przedsiębiorca, zwłaszcza jeśli będzie zatrudniał pracowników, ma do pozałatwiania szereg obowiązków względem rozmaitych urzędów. Jeżeli firma nie jest duża, miesięcznie wystawia się kilka dokumentów, to można pokusić się o to, żeby samodzielnie wszystko prowadzić. Jednak w ostatnim czasie ceny księgowych usług są tak małe, że w wielu przypadkach dużo lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze wsparcia jakiegoś biura rachunkowego.

zus

Autor: Joel Bombardier
Źródło: http://www.flickr.com
Korzyści z tego są różnorodne. Po pierwsze zawodowi księgowi są na bieżąco z przepisami, które niestety w naszym kraju zmieniają się bardzo szybko. Samodzielne śledzenie każdej zmiany wymaga dużej ilości czasu, a i tak istnieje niebezpieczeństwo, że się umknie że zmianie uległy zasady odliczenia od podatku pewnych kosztów – . Następnym plusem jest to, że jeśli wybrane biuro będzie posiadać wykupioną polisę, to będzie to bardzo przydatną ochroną. Wprawdzie przed urzędami bez przerwy odpowiada przedsiębiorca, ale w razie jakiś zaniedbań można będzie walczyć o odszkodowanie.

Po nawiązaniu współpracy z biurem księgowym będzie ono przejmować wszystkie sprawy związane z prowadzeniem księgowości w firmie, a jeżeli będzie się zatrudniać pracowników, to również z ich obsługą. W praktycznie każdej firmie, bez względu na to, jak jest duża, najważniejsze są informacje. Żeby prawidłowo policzyć wszystkie podatki i zobowiązania przedsiębiorca musi przedstawić wszystkie wystawione dokumenty sprzedażowe, zakupy i inne koszty mogące mieć wpływ na wysokość podatków.

Niezwykle pomocy będzie do tego nawet prościutki program kpir, przy pomocy którego wszystko zostanie zewidencjonowane i policzone – więcej o programie kpir. W przypadku spraw kadrowych należy też dostarczyć informacje o pracownikach. Żeby prawidłowo dało się wyliczyć wypłaty, to biuro powinno dostać wiedzę o tym, czy ktoś ma zwykły wypoczynkowy urlop, urlop wychowawczy zus czy też ostatnio poszedł na zwolnienie lekarskie – . Dopiero kiedy firma przekaże wszystkie konieczne informacje, to można będzie porządnie i bez pomyłek policzyć wszystko co potrzeba.

Komentowanie jest wyłączone.