Metody rozliczania się przez Internet

Nie zawsze rozliczenie PIT-u przez Internet jest proste, w szczególności dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z wynalazkiem XXI wieku, jednak odpowiednie programy są konstruowane tak, aby każdy mógł bez większych problemów indywidualnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym za poprzedni rok, a przy okazji nie pomylić się w obliczeniach i nie pogubić w stosach papierów, jakie czekają osoby wybierające tradycyjny sposób przedstawienia własnych dochodów.

Pierwszym oraz najczęściej wybieranym sposobem na zeznanie się z przychodów są specjalnie tworzone do tego programy internetowe. Można je ściągnąć na własny komputer (pod warunkiem, że spełnia odpowiednie warunki i posiada wystarczające parametry, włącznie z systemem operacyjnym), jak również rozliczyć się mobilnie, do czego potrzebny jest jedynie Internet. Aplikacje te posiadają kilka pytań, na które należy odpowiedzieć, a także trzeba podać podstawowe dane personalne – imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także zaznaczyć odpowiednie ulgi – rehabilitacyjne, bądź na dzieci i dodać dane identyfikacyjne dziecka. Następnym krokiem jest uzupełnienie informacji o dochodach. Tak skonstruowany format oblicza ilość i kwotę rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ostatnim etapem jest wydrukowanie plików, podpisanie się i odesłanie do najbliższej „Skarbówki” lub wysłania deklaracji drogą elektroniczną.
startup-593351_640
Co więcej – istnieje także drugi sposób na rozliczenie PITu przez Internet. Dokładniej mówiąc, chodzi o możliwość złożenia wniosku o rozliczenie za podatnika deklaracji PIT 37 przez „Fiskus”. Wystarczyło bowiem od piętnastego marca do dziesiątego kwietnia bieżącego roku wysłać prośbę, zawierając informację o tytule dochodu, podać dane personalne, zaznaczyć właściwe ulgi, bądź też ich brak, a następnie zawrzeć adres e-mail. Do okresu pięciu dni Urząd Skarbowy przesyła wypełnioną deklarację, a podatnik musi ją zaakceptować, bądź odrzucić w celu poprawienia błędów. Jeśli odpowiedzi ze strony zeznającego nie będzie, wówczas PIT jest automatycznie akceptowany.

Comments are closed