W jakich sytuacjach nie trzeba rozliczać PIT-u? O jakich sprawach należy pamiętać?

Jak każdego roku, tak i obecnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w Urzędzie Skarbowym roczne zeznania. Ale rzeczywiście są okoliczności, kiedy PIT-ów nie musimy rozliczać.

[

rozliczenie pit 37 poradnik

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

]

Zdecydowana większość z nas do końca kwietnia składa takie zeznanie, w odmiennym przypadku grożą nam sankcje prawne. Obecnie jest to rzeczywiście bardzo łatwe, bo jest internet, są więc programy typu pit 2015 online. To powoduje, że rozliczanie pit jest bardzo szybkie i sprawne, jesteśmy w stanie tak rozliczyć różnorakie rodzaje PIT-ów, takie jak np. rozliczenie pit 37. W jakich sytuacjach jednak nie musimy rozliczać pit? Istnieją takie okoliczności. Jak w poprzednim roku nie mieliśmy żadnych dochodów, to nie jesteśmy zmuszeni składać rocznego zeznania.

Tego rodzaju zasada jednakowoż nie działa, jak jesteśmy przedsiębiorcą, jaki nie zdobył przychodu, bo zawiesił działalność gospodarczą. W tej sytuacjinależy złożyć tak zwane “zerowe” zeznanie roczne. Jak w 2015 roku uzyskaliśmy jedynie przychody, gdy skorzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie musimy rozliczać ich w rocznym zeznaniu. Tego typu przychody wymienia artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takim czymś być niektóre rodzaje odszkodowań, wygrane w kasynach czy świadczenia z opieki społecznej. Podobnie jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do 200 złotych. Jeśli kwota należności określona w umowie o dzieło lub zlecenia, jaka jest określona z osobą która nie jest pracownikiem płatnika nie przekracza dwustu złotych, to umowa opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi osiemnaście procent.

rozliczenia, rachunki,  PIT

Źródło: pixabay.com
Takiego dochodu nie jesteśmy zmuszeni wykazywać w rocznym zeznaniu. Jeżeli więc oprócz tego nie posiadaliśmy w roku poprzednim żadnych innych dochodów, to nie ma potrzeby przedłożenia zeznania. Zeznania rocznego nie muszą też składać podatnicy, którym PIT-40 sporządził płatnik, na przykład zakład pracy. Jeżeli więc przedłożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, gdzie potwierdziliśmy, że w danym roku nie osiągnęliśmy innych dochodów (poza tymi zdobytymi u niego), zaś płatnik policzył za nas roczny PIT, to już nie trzeba składać oddzielnego zeznania rocznego. To więc bardzo wygodne dla wielu z nas.

Comments are closed