Z jakiego powodu warto zdecydować się na elektroniczne rozliczenie PIT?

Jednym z obowiązków wszystkich podatników jest roczne rozliczenie. Do ostatniego dnia kwietnia należy złożyć w swoim urzędzie dobrze uzupełnioną deklarację. Od pewnego czasu można to również zrealizować drogą elektroniczną, co jest coraz powszechniejszym wyjściem wśród ludzi do tego zobowiązanych. Elektroniczne rozliczenie PIT jest możliwe od 2012 roku.

rozliczenie pitu

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie korzysta już z niego sporo osób, gdyż jedynym wymogiem jest posiadanie internetu. Trzeba odwiedzić witrynę internetową Ministerstwa Finansów, po czym znaleźć specjalnie udostępniony formularz. Można też wykorzystać zamieszczoną na portalu aplikację albo ściągnąć jeden z ogólnie dostępnych programów do rozliczania. Każda opcja jest tak samo dobra, dlatego musisz sam wybrać, która będzie dla ciebie najdogodniejsza.

Jedną z najważniejszych zalet elektronicznego rozliczania jest wygodny sposób obsługi – Nie potrzeba do tego żadnych kompetencji, poza skrupulatnym czytaniem zamieszczonych w programie albo na portalu wskazówek. Należy wypełniać kolejne rubryki, a obliczenia dokonają się automatycznie. Aplikacja zapamiętuje dane, toteż nie musimy ich wpisywać później w uzupełnianych wnioskach.

pit

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Po ich wypełnieniu otrzymamy numer, jaki podajemy w stosownym miejscu, by otrzymać urzędowe poświadczenie odbioru. To nasz dowód, iż zeznanie zostało dostarczane w terminie, gdyż przekroczenie określonego dnia skutkuje nałożeniem finansowych kar na podatnika, jakich korzystniej jest uniknąć. Decydując się na elektroniczne rozliczenie PIT trzeba jedynie pamiętać, iż za pierwszym razem musimy samodzielnie pójść do urzędu, aby uzupełnić formularz, jaki uprawnia nas do podpisywania deklaracji rocznych w imieniu męża albo żony. Będzie to wyłącznie jednorazowa wizyta, toteż warto jest załatwić to przy okazji, gdy znajdziemy się nieopodal urzędu. Dotyczy to oczywiście osób po ślubie, o czym wyżej wspomniano.

Elektroniczne rozliczenie PIT to bardzo komfortowe wyjście, nad jakim dobrze jest się zastanowić, jeżeli chcemy sprawnie oraz bez trudu składać zeznania podatkowe – poznaj nas. W razie wątpliwości można pójść do biura podatkowego lub skontaktować się ze znajomym księgowym, by naświetlił nam sprawy, które nie są dla nas całkiem zrozumiałe.

Komentowanie jest wyłączone.